News, Politics, and Culture from 14895

"Trapping Brook Road" by Chris Mattison

Hard work, team effort paid off as Wellsville Sea Lions capture another Section V title: WATCH VIDEO

Share:

Video and story by John Anderson, 11/22/21

When you look at what the Wellsville Sea Lions have accomplished over the past two years, it’s quite impressive. Back-to-back Section V titles going against the largest schools any Wellsville team in any sport has to face. Another perfect regular season (this year 10-0) with six victories over larger LCAA schools to win a title and then winning sectionals over 11 other teams. A good team puts in the work during the season and in the off-season. A great team recognizes it’s more than that.

To understand, just talk to the athletes on the team. Junior Tiernee Brandes had plenty of reason to celebrate with a sectional individual victory in the 100-yard backstroke and part of the school-record and sectional title winning 200 yard medley relay team. However, she was thinking about the out-going senior class and the memories that were made to get to this point instead.

“We are going to miss the seniors,” Brandes said. “We have so many talented underclassmen and I can’t wait until next year, it’s going to be a good year, but it’s going to be hard without the seniors.”

She then talked about the family culture that is the Wellsville Sea Lions.

“Winning individually is great, but is a lot better when you are with everybody. Like the relay, to celebrate it together, it’s more enjoyable to win with the team,” Brandes said. “I enjoy practicing. It’s the team, the coaches … everybody wants to show up for practices. It’s the relationship we have with each other. Even the parents bringing us to practice, it’s everything, it’s enjoyable.”

After winning a Section V title, the team was able to take part in a fire truck parade thanks to volunteers from the Wellsville Fire Department. Last year with Covid restrictions, the team was relegated to screaming out the windows of a bus.

“That was so fun on the fire truck ride, it’s something we didn’t get a chance to do,” Brandes said. “We were ducking branches, but it was so much fun.”

To win, Wellsville had to come from behind to beat Pal-Mac. Other perennial powerhouses like Livonia were in the mix as well. But the Sea Lions started the meet strong and ended strong.

“Last year being a Covid year we didn’t have our fans in the stands and we had an easier win as our rivals in sectionals, Pal-Mac, didn’t bring their full team because of Covid.” Coach Steve Hand said. “But this year, everyone brought their full staff and out of 21 on our team, 17 scored points in sectionals. We have never had all of our swimmers who qualified score points (the previous record was 13), so it was pretty neat to have 17 get all the points! First there was the strong start. “The very first race, the way we started out to win the 200 medley relay, Pal-Mac was seeded ahead of us by four seconds and we stepped up with a 1:59 flat which broke our own school record,” Hand said. “It set the precedent for the whole meet. I could tell their entire team got let down. They knew in order to beat us, they had to win all three relays and it was the dagger we needed to get momentum and keep going from there.”

Pal-Mac didn’t let off the gas. They kept coming at the Sea Lions. But again, this is a team where everyone contributes. Clutch points came from Kennedy Ewing, Isabelle Hart, Kaelyn Crawford and Kaylee Oswald in the 400 freestyle relay when they placed in third. Before that, Morgan Mattison’s points from second and third place in the 50 freestyle and 100 freestyle along with Hayden Waldon’s two second place finishes in the 200 individual medley and 500 freestyle put Wellsville back near the lead. Grace Kinnicutt’s points in the 100 butterfly and 100 backstroke helped take a lead. Then the relay teams added to those totals.

The points kept coming. Ellie LaBenne’s personal best in the 500 freestyle came in. The coaches smiled. Emily Budinger picked up points, Reegan Perkins had an outstanding finish in the 500 for points. In the 100, Morgan Oswald and Kaylee Oswald picked up points. To add to the relay success, individually, Crawford and Hart added to the winning total. When it ended, Wellsville had 438 points to beat Pal-Mac and Livonia.

For years, the barometer of a season was to try to compete with those teams. For two years in a row, Wellsville has now come out on top. “The girls in the 200 free just kept the ball rolling. Hayden broke our school record in the 200 IM, Morgan Mattison had an outstanding performance in the 50 free. Both of our divers (Ashley and Kaylee Oswald in the Championship Diving meet scored key points) on the previous Friday went up there and dove outstanding and they have dove outstanding all year,” Hand said. “Grace Kinnicutt, Isabelle Hart, Kaelyn Crawford and Cameron Gordon, they gained us a ton of points in the 100 Butterfly and that’s exactly what we needed to even things out. As for the rest of the girls, they kept pushing and did what they had to do to pull it off.”

Hand then climbed the ladder and started changing out numbers, names and times on the large record board at the Wellsville pool. “We’ve changed some records and we got the number 21 (as in 2021) up there and we want some more up there in the next couple of years,” Hand said. “We want to get some swimmers to the state meet and defend our sectional title. It’s sad that it’s over, and that we have to say goodbye to five seniors that have really shaped and built our team to what it is now. This team was incredible, and everyone’s support around the community has been amazing all season long, and it’s helped us to get to where we are now. We are definitely not going to stop here.”

Hand said the team swims five days a week during the season and still stays active in the off-season thanks to clubs like the Genesee Valley Aqua Jags, which gets a lot of younger kids interested in swimming. “Swimming is a sport where if you take a break from it, your body takes a break from it. Most of these girls swim all year round. Some swim for the Aqua Jags, some swim out of a club team out of Bradford, Pa,” he said. “We swim five days a week for three hours and two hours on Saturday. In the off-season we go to the gym and still swim three days a week. This year we swam to Toronto and back and to Buffalo and Back, so we put some miles on the girls this year!”

Here are the 21 girls who put in the time and led Wellsville to the LCAA title and Section V title: The Seniors: Lindsey Slocum, Kaelyn Crawford, Cameron Gordon, Stephine Oswald and Ellie LaBenne.

Juniors: Isabelle Hart, Tiernee Brandes and Sara McCormick

Sophomores: Allie Bidzerkowny, Emily Budinger, Grace Kinnicutt, Hayden Waldon and Ashley Oswald

Freshmen: Kaylee Oswald, Morgan Mattison, Jasmine Outman and Megan Van Etten

Eighth grade: Kennedy Ewing and Reegan Perkins

Seventh grade: Makenna Cooke and Ella Green


Girl's Section V Swimming and Diving  Class C
                               November 2,5 2021
                       Team Rankings - Through Event 12

                              Girls - Team Scores
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Wellsville                         WELL            438
                2 Palmyra-Macedon                    PM              404
                3 Livonia                            LIV             268.5
                4 Wayland-Cohocton                   WACO            191
                5 Haverling                          HAV             181
                6 Midlakes-Red Jacket                MDRJ            180
                7 Marcus Whitman                     MWHI            161.5
                8 Letchworth                         LETC            123
                9 Dansville                          DAN              67
               10 Hornell                            HORN             66
               11 East Rochester                     EROC             25
A - Final
  1 Wellsville                                  2:01.86    1:59.00         40  
     1) Tiernee Brandes JR              2) Hayden Waldon SO               
     3) Grace Kinnicutt SO              4) Morgan Mattison FR             
                  30.38     1:03.82 (33.44)     1:32.68 (28.86)     1:59.00 (26.32)
  2 Palmyra-Macedon                             2:08.43    1:59.15         34  
     1) Angelina Trapp JR               2) Elizabeth Share SO             
     3) Tessa Bay SO                    4) Charlotte Sanson JR            
                  30.61     1:04.91 (34.30)     1:33.16 (28.25)     1:59.15 (25.99)
  3 Midlakes-Red Jacket                         2:06.07    2:06.46         32  
     1) Elaina Harris-Maxwell SR        2) Maggie Mahoney SR              
     3) Nikki Szalay SO                 4) Kyla Bugbee JR                 
                  34.11     1:08.11 (34.00)     1:37.97 (29.86)     2:06.46 (28.49)
  4 Livonia                                     2:13.70    2:10.96         30  
     1) Kiera Mayo FR                   2) Emma Olsheski SO               
     3) Anna Noragong JR                4) Amara Evans JR                 
                  34.45     1:11.33 (36.88)     1:41.60 (30.27)     2:10.96 (29.36)
  5 Haverling                                   2:13.41    2:11.66         28  
     1) Raegan Elmore SO                2) Chelsey Stewart JR             
     3) Gracie Lindmark SO              4) Madison Coots SO               
                  34.51     1:12.89 (38.38)     1:44.01 (31.12)     2:11.66 (27.65)
  6 Wayland-Cohocton                            2:14.49    2:13.73         26  
     1) Kailyn Mark SO                  2) Laura Mansfield SR             
     3) Courtney Goodwin SO             4) Claire Donlon SO               
                  37.10     1:15.59 (38.49)     1:46.43 (30.84)     2:13.73 (27.30)
  7 Marcus Whitman                              2:16.94    2:14.96         24  
     1) Riley Bond JR                   2) Layla Conley SO                
     3) Zoey Dean JR                    4) Madison Prober SR              
                  36.29     1:14.14 (37.85)     1:45.78 (31.64)     2:14.96 (29.18)
  8 Letchworth                                  2:20.02    2:20.79         22  
     1) Isabelle Talley JR              2) Sidney Simmons JR              
     3) Emily Greene SR                 4) Lila Bailey SO                 
                  38.34     1:21.49 (43.15)     1:50.46 (28.97)     2:20.79 (30.33)
B - Final
  9 Hornell                                     2:33.12    2:29.75         18  
     1) Cecilia Wall JR                 2) Gabby Passero SO               
     3) Makayla Kriner JR               4) Kaela Briggs SO                
                  35.84     1:19.44 (43.60)     1:59.66 (40.22)     2:29.75 (30.09)
Preliminaries
 -- Palmyra-Macedon  'B'                        2:28.02         X         
     1) Catherine Kubasiewicz FR        2) Phoebe Cole FR                 
     3) Gabriella Case FR               4) Katheryn Shoots JR             
 -- Livonia  'B'                                2:28.57         X         
     1) Caris Sicker 7                  2) Sophie Beikirch 8              
     3) Maryn Gammon JR                 4) Laura Wood 8                   
 -- Wayland-Cohocton  'B'                       2:35.70         X         
     1) Abby Gleason SR                 2) Madison Spencer JR             
     3) Chelsie Mehlenbacher SR         4) Taylor Richardson 8            
 -- Wellsville  'B'                             2:34.16         X         
     1) Makenna Cooke 7                 2) Stephine Oswald SR             
     3) Cameron Gordon SR               4) Megan Vanetten FR              
 -- Letchworth  'B'                                 DQ          X         
     1) Hunter Schroeder SO             2) Joslyn McMurtry SO             
     3) Kyra Flint JR                   4) Heather Battles SO             
 
A - Final
  1 Elizabeth Share     SO Pal-Mac              2:18.91    2:17.37 S5-C    20  
                  28.49     1:02.26 (33.77)     1:44.93 (42.67)     2:17.37 (32.44)
  2 Hayden Waldon       SO Wellsville           2:21.14    2:17.61 S5-C    17  
                  29.15     1:03.39 (34.24)     1:45.21 (41.82)     2:17.61 (32.40)
  3 Charlotte Sanson    JR Pal-Mac              2:29.11    2:25.47 S5-C    16  
                  30.78     1:08.69 (37.91)     1:53.09 (44.40)     2:25.47 (32.38)
  4 Angela Tewksbury    SR Livonia              2:31.59    2:25.79 S5-C    15  
                  31.66     1:09.48 (37.82)     1:52.88 (43.40)     2:25.79 (32.91)
  5 Zoey Dean           JR Marcus Whitman       2:30.41    2:29.84 S5-C    14  
                  32.73     1:09.98 (37.25)     1:54.54 (44.56)     2:29.84 (35.30)
  6 Cleo McDermott      SR East Rochester       2:32.93    2:32.87 S5-C    13  
                  32.24     1:11.04 (38.80)     1:57.00 (45.96)     2:32.87 (35.87)
  7 Isabelle Hart       JR Wellsville           2:36.76    2:33.06 S5-C    12  
                  31.75     1:11.56 (39.81)     1:57.70 (46.14)     2:33.06 (35.36)
  8 Kaitlyn Lee         SO Dansville            2:34.98    2:34.59 S5-C    11  
                  31.34     1:09.29 (37.95)     1:58.13 (48.84)     2:34.59 (36.46)
B - Final
  9 Anna Noragong       JR Livonia              2:39.73    2:35.76 S5-C     9  
                  32.74     1:11.76 (39.02)     2:00.89 (49.13)     2:35.76 (34.87)
 10 Allie Bidzerkowny   SO Wellsville           2:41.18    2:39.95 S5-C     7  
                  34.08     1:14.82 (40.74)     2:02.72 (47.90)     2:39.95 (37.23)
 11 Riley Bond          JR Marcus Whitman       2:41.02    2:40.67 S5-C     6  
                  33.51     1:14.95 (41.44)     2:04.39 (49.44)     2:40.67 (36.28)
 12 Chelsey Stewart     JR Haverling            2:44.03    2:42.57 S5-C     5  
                  37.91     1:21.61 (43.70)     2:07.63 (46.02)     2:42.57 (34.94)
 13 Nikki Szalay        SO Midlakes-RJ          2:42.82    2:43.94 S5-C     4  
                  31.61     1:14.02 (42.41)     2:08.69 (54.67)     2:43.94 (35.25)
 14 Phoebe Cole         FR Pal-Mac              2:47.90    2:44.90 S5-C     3  
                  34.69     1:16.60 (41.91)     2:07.27 (50.67)     2:44.90 (37.63)
 15 Olivia Hannux       JR Midlakes-RJ          2:46.83    2:46.86 S5-C     2  
                  37.57     1:19.94 (42.37)     2:09.58 (49.64)     2:46.86 (37.28)
 16 Kailyn Mark         SO Way-Co               2:44.68    2:47.15 S5-C     1  
                  36.63     1:18.47 (41.84)     2:10.09 (51.62)     2:47.15 (37.06)
Preliminaries
 17 Cecilia Wall        JR Hornell              2:53.08                   
 18 Emma Olsheski       SO Livonia              2:53.13                   
 19 Kaelin Bastian      SR Livonia              2:54.35                   
 20 Hanna Proaper       SR Haverling            2:55.04                   
 21 Kiera Mayo          FR Livonia              2:56.58                   
 22 Jasmine Outman      FR Wellsville           2:56.91                   
 -- Maggie Mahoney      SR Midlakes-RJ              DQ  
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 561.80        1998 Cassandra Cardinell - Shaker, Shaker (2)    
   Section 5: S 569.75        2018 Hannah Butler, Brighton                     
        MEET: @ 509.85  10/30/2015 Colette Anikwue, Letchworth                 
    Name              Year School                 Semis     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sidney Simmons      JR Letchworth            302.45     417.55         20  
  2 Claire Donlon       SO Way-Co                245.70     352.75         17  
  3 Ashley Oswald       SO Wellsville            232.20     334.10         16  
  4 Kaylee Oswald       FR Wellsville            198.05     290.55         15  
  5 Katheryn Shoots     JR Pal-Mac               191.60     266.10         14  
  6 Abi Kendall         FR Dansville             185.35     257.85         13  
  7 Makayla Kriner      JR Hornell               157.70     215.50         12  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 48.54        2016 Katherine Douglass - Pelham, Pelham (1)      
   Section 5: S 50.37        2017 Toni Naccarella, Penfield                    
        MEET: @ 52.66        2003 Libby Snyder, HFL                            
                50.19  AAA
                51.05  AAC
                54.36  NYS
              1:09.00  S5-C
 Meet Qualifying:  1:09.00
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lila Meyers         JR Livonia                58.93      56.14 S5-C    20  
                  27.31       56.14 (28.83)                                        
  2 Emily Greene        SR Letchworth             58.61      58.88 S5-C    17  
                  27.77       58.88 (31.11)                                        
  3 Morgan Mattison     FR Wellsville           1:00.26    1:00.24 S5-C    16  
                  28.54     1:00.24 (31.70)                                        
  4 Anna Priebe         FR Pal-Mac              1:02.26    1:00.95 S5-C    15  
                  28.93     1:00.95 (32.02)                                        
  5 Kaylee Oswald       FR Wellsville           1:01.08    1:00.99 S5-C    14  
                  28.96     1:00.99 (32.03)                                        
  6 Amber Newsome       SO Pal-Mac              1:02.55    1:01.63 S5-C    13  
                  29.69     1:01.63 (31.94)                                        
  7 Madison Coots       SO Haverling            1:02.27    1:01.97 S5-C    12  
                  29.49     1:01.97 (32.48)                                        
  8 Samantha Brown      JR Way-Co               1:02.76    1:03.70 S5-C    11  
                  29.34     1:03.70 (34.36)                                        
B - Final
  9 Courtney Goodwin    SO Way-Co               1:02.97    1:02.93 S5-C     9  
                  29.29     1:02.93 (33.64)                                        
 10 Kiera Mayo          FR Livonia              1:04.54    1:03.07 S5-C     7  
                  29.99     1:03.07 (33.08)                                        
 11 Katie DeWater       SR Livonia              1:03.20    1:03.25 S5-C     5.5
                  30.09     1:03.25 (33.16)                                        
 11 Kennedy Smith       JR Marcus Whitman       1:04.56    1:03.25 S5-C     5.5
                  30.79     1:03.25 (32.46)                                        
 13 Layla Conley        SO Marcus Whitman       1:06.08    1:03.97 S5-C     4  
                  30.91     1:03.97 (33.06)                                        
 14 Cecileigh Perri     FR Midlakes-RJ          1:06.37    1:05.85 S5-C     3  
                  31.08     1:05.85 (34.77)                                        
 15 Autumn Collins      SR Pal-Mac              1:06.54    1:06.24 S5-C     2  
                  30.93     1:06.24 (35.31)                                        
 -- Lindsey Slocum      SR Wellsville           1:06.35         DQ        
                  31.31          DQ (33.74)                                        
Preliminaries
 17 Sara McCornick      JR Wellsville           1:06.66                   
 18 Nadia Bajan         SR Livonia              1:06.92                   
 19 Isabelle Talley     JR Letchworth           1:07.43                   
 20 Kaela Briggs        SO Hornell              1:09.54                   
 21 Caris Sicker         7 Livonia              1:10.28                   
 22 Skylar Richardson    8 Way-Co               1:10.49                   
 Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:33.77        2015 Pittsford (5)                              
                         B.Evans, E.Corby, L.Stone, K.Smith                
   Section 5: S 1:33.77        2015 Pittsford                                  
                         B.Evans, E.Corby, L.Stone, K.Smith                
        MEET: @ 1:41.95        2003 HFL                                        
                         A. Gardner,M. Magee,R. Mee,L. Snyder              
                1:35.36  AAA
                1:36.94  AAC
                1:41.69  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Palmyra-Macedon                             1:54.17    1:45.99         40  
     1) Charlotte Sanson JR             2) Anna Priebe FR                 
     3) Elizabeth Share SO              4) Angelina Trapp JR              
                  26.87       54.07 (27.20)     1:19.90 (25.83)     1:45.99 (26.09)
  2 Wellsville                                  1:49.33    1:46.87         34  
     1) Tiernee Brandes JR              2) Grace Kinnicutt SO             
     3) Morgan Mattison FR              4) Hayden Waldon SO               
                  26.61       53.59 (26.98)     1:20.42 (26.83)     1:46.87 (26.45)
  3 Livonia                                     1:53.27    1:51.39         32  
     1) Angela Tewksbury SR             2) Amara Evans JR                 
     3) Katie DeWater SR                4) Lila Meyers JR                 
                  27.25       56.56 (29.31)     1:25.41 (28.85)     1:51.39 (25.98)
  4 Wayland-Cohocton                            1:54.91    1:52.39         30  
     1) Claire Donlon SO                2) Samantha Brown JR              
     3) Courtney Goodwin SO             4) Kendall Allen JR               
                  28.06       56.15 (28.09)     1:24.45 (28.30)     1:52.39 (27.94)
  5 Marcus Whitman                              1:56.86    1:56.00         28  
     1) Kennedy Smith JR                2) Layla Conley SO                
     3) Madison Prober SR               4) Zoey Dean JR                   
                  29.14       58.69 (29.55)     1:28.00 (29.31)     1:56.00 (28.00)
  6 Haverling                                   1:57.16    1:56.23         26  
     1) Madison Coots SO                2) Kansas Knight SR               
     3) Hanna Proaper SR                4) Gracie Lindmark SO             
                  28.73       57.35 (28.62)     1:27.74 (30.39)     1:56.23 (28.49)
  7 Midlakes-Red Jacket                         1:58.99    1:57.22         24  
     1) Kyla Bugbee JR                  2) Cecileigh Perri FR             
     3) Carissa Brooks JR               4) Maggie Mahoney SR              
                  29.02       58.46 (29.44)     1:28.95 (30.49)     1:57.22 (28.27)
  8 Letchworth                                  2:15.38    2:12.60         22  
     1) Heather Battles SO              2) Kyra Flint JR                  
     3) Joslyn McMurtry SO              4) Sidney Simmons JR              
                  36.45     1:08.68 (32.23)     1:41.76 (33.08)     2:12.60 (30.84)
B - Final
  9 Hornell                                     2:17.32    2:14.66         18  
     1) Kaela Briggs SO                 2) Gabby Passero SO               
     3) Evelyn Striker 7                4) Margaret Hall 8                
                  30.76     1:04.30 (33.54)     1:41.67 (37.37)     2:14.66 (32.99)
Preliminaries
 -- Wayland-Cohocton  'B'                       2:10.12         X         
     1) Skylar Richardson 8             2) Taylor Richardson 8            
     3) Natalie Williamson 8            4) Madison Spencer JR             
 -- Wellsville  'B'                             2:15.22         X         
     1) Cameron Gordon SR               2) Stephine Oswald SR             
     3) Makenna Cooke 7                 4) Megan Vanetten FR              
 Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NYSPHSAA: N   59.85        2016 Margaret Aroesty, Long Beach (8            
   Section 5: S 1:04.52        2015 Grace Baumer, HFL                          
        MEET: @ 1:06.23   11/6/2015 Courtney Copper, Marcus Whitman            
                1:02.58  AAA
                1:03.80  AAC
                1:08.60  NYS
                1:32.00  S5-C
 Meet Qualifying:  1:32.00
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Angela Tewksbury    SR Livonia              1:17.16    1:13.35 S5-C    20  
                  34.55     1:13.35 (38.80)                                        
  2 Maggie Mahoney      SR Midlakes-RJ          1:16.82    1:14.96 S5-C    17  
                  34.76     1:14.96 (40.20)                                        
  3 Zoey Dean           JR Marcus Whitman       1:18.66    1:17.29 S5-C    16  
                  35.82     1:17.29 (41.47)                                        
  4 Kyla Bugbee         JR Midlakes-RJ          1:18.97    1:20.32 S5-C    15  
                  37.16     1:20.32 (43.16)                                        
  5 Allie Bidzerkowny   SO Wellsville           1:20.58    1:20.34 S5-C    14  
                  37.32     1:20.34 (43.02)                                        
  6 Kansas Knight       SR Haverling            1:21.57    1:21.66 S5-C    13  
                  38.09     1:21.66 (43.57)                                        
  7 Kaelyn Crawford     SR Wellsville           1:22.80    1:22.02 S5-C    12  
                  38.73     1:22.02 (43.29)                                        
  8 Emma Olsheski       SO Livonia              1:23.63    1:24.51 S5-C    11  
                  40.05     1:24.51 (44.46)                                        
B - Final
  9 Chelsey Stewart     JR Haverling            1:24.03    1:23.62 S5-C     9  
                  40.40     1:23.62 (43.22)                                        
 10 Layla Conley        SO Marcus Whitman       1:26.84    1:24.54 S5-C     7  
                  39.01     1:24.54 (45.53)                                        
 11 Kaelin Bastian      SR Livonia              1:26.99    1:24.85 S5-C     6  
                  40.76     1:24.85 (44.09)                                        
 12 Carissa Brooks      JR Midlakes-RJ          1:26.70    1:24.93 S5-C     5  
                  40.67     1:24.93 (44.26)                                        
 13 Laura Mansfield     SR Way-Co               1:28.11    1:26.78 S5-C     4  
                  41.53     1:26.78 (45.25)                                        
 14 Sophie Beikirch      8 Livonia              1:29.03    1:28.13 S5-C     3  
                  42.15     1:28.13 (45.98)                                        
 15 Phoebe Cole         FR Pal-Mac              1:31.67    1:28.74 S5-C     2  
                  41.51     1:28.74 (47.23)                                        
 16 Lila Bailey         SO Letchworth           1:31.98    1:30.62 S5-C     1  
                  42.89     1:30.62 (47.73)                                        
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 1:46.15        2019 Chloe Stepanek, Northport                  
   Section 5: S 1:47.39        2016 Lindsay Stone, Pittsford                   
        MEET: @ 1:58.04        2010 Sarah Mosca, Dansville                     
                1:48.74  AAA
                1:50.57  AAC
                1:57.24  NYS
                2:30.00  S5-C
 Meet Qualifying:  2:30.00
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Angelina Trapp      JR Pal-Mac              2:06.98    2:02.08 S5-C    20  
                  28.16       59.05 (30.89)     1:30.84 (31.79)     2:02.08 (31.24)
  2 Jillian Anthony     FR Pal-Mac              2:06.82    2:04.84 S5-C    17  
                  29.34     1:00.86 (31.52)     1:32.92 (32.06)     2:04.84 (31.92)
  3 Tessa Bay           SO Pal-Mac              2:09.77    2:06.27 S5-C    16  
                  28.87     1:00.71 (31.84)     1:33.79 (33.08)     2:06.27 (32.48)
  4 Tiernee Brandes     JR Wellsville           2:12.09    2:08.87 S5-C    15  
                  28.98     1:01.60 (32.62)     1:35.23 (33.63)     2:08.87 (33.64)
  5 Ella Frazer         SO Dansville            2:12.63    2:09.94 S5-C    14  
                  28.99     1:01.76 (32.77)     1:36.22 (34.46)     2:09.94 (33.72)
  6 Emily Greene        SR Letchworth           2:10.98    2:10.02 S5-C    13  
                  29.21     1:01.87 (32.66)     1:36.30 (34.43)     2:10.02 (33.72)
  7 Ellie LaBenne       SR Wellsville           2:11.78    2:10.94 S5-C    12  
                  30.02     1:03.56 (33.54)     1:38.04 (34.48)     2:10.94 (32.90)
  8 Kendall Allen       JR Way-Co               2:12.15    2:11.01 S5-C    11  
                  29.65     1:03.01 (33.36)     1:37.70 (34.69)     2:11.01 (33.31)
B - Final
  9 Madison Prober      SR Marcus Whitman       2:13.21    2:12.40 S5-C     9  
                  31.29     1:04.99 (33.70)     1:39.02 (34.03)     2:12.40 (33.38)
 10 Kennedy Ewing        8 Wellsville           2:15.87    2:15.61 S5-C     7  
                  29.66     1:04.01 (34.35)     1:39.66 (35.65)     2:15.61 (35.95)
 11 Amara Evans         JR Livonia              2:17.69    2:16.65 S5-C     6  
                  32.01     1:06.91 (34.90)     1:41.76 (34.85)     2:16.65 (34.89)
 12 Meredith Swarts     SO Livonia              2:22.50    2:17.87 S5-C     5  
                  32.47     1:07.58 (35.11)     1:43.32 (35.74)     2:17.87 (34.55)
 13 Emily Feely         JR Way-Co               2:22.32    2:18.49 S5-C     4  
                  31.66     1:06.82 (35.16)     1:43.00 (36.18)     2:18.49 (35.49)
 14 Reegan Perkins       8 Wellsville           2:22.33    2:19.42 S5-C     3  
                  32.15     1:07.29 (35.14)     1:43.67 (36.38)     2:19.42 (35.75)
 15 Alex McKeel         FR Livonia              2:28.36    2:25.10 S5-C     2  
                  32.77     1:09.73 (36.96)     1:48.35 (38.62)     2:25.10 (36.75) 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 22.21        2016 Katherine Douglass - Pelham, Pelham (1)      
   Section 5: S 22.72        2015 Katie Smith, Pittsford                       
        MEET: @ 23.93        2003 Libby Snyder, HFL                            
                23.20  AAA
                23.54  AAC
                24.84  NYS
                31.00  S5-C
 Meet Qualifying:  31.00
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lila Meyers         JR Livonia                26.17      25.39 S5-C    20  
  2 Morgan Mattison     FR Wellsville             27.21      26.87 S5-C    17  
  3 Anna Priebe         FR Pal-Mac                27.89      26.89 S5-C    16  
  4 Claire Donlon       SO Way-Co                 27.44      27.02 S5-C    15  
  5 Danielle McDonald   JR Pal-Mac                27.49      27.14 S5-C    14  
  6 Amber Newsome       SO Pal-Mac                27.94      27.53 S5-C    13  
  7 Madison Coots       SO Haverling              28.43      28.22 S5-C    12  
  8 Gracie Lindmark     SO Haverling              28.42      28.57 S5-C    11  
B - Final
  9 Kennedy Smith       JR Marcus Whitman         28.48      28.30 S5-C     9  
 10 Elaina Harris-Maxw  SR Midlakes-RJ            28.68      28.38 S5-C     7  
 11 Kyla Bugbee         JR Midlakes-RJ            28.62      28.46 S5-C     6  
 12 Lindsey Slocum      SR Wellsville             29.44      29.10 S5-C     5  
 13 Emily Budinger      SO Wellsville             29.06      29.15 S5-C     4  
 14 Katie DeWater       SR Livonia                28.89      29.27 S5-C     3  
 15 Cecileigh Perri     FR Midlakes-RJ            29.96      29.42 S5-C     2  
 16 Sara McCornick      JR Wellsville             29.22      29.53 S5-C     1  
Preliminaries
 17 Maryn Gammon        JR Livonia                30.30                   
 18 Juno Aeid           SO Livonia                30.68                   
 19 Nadia Bajan         SR Livonia                30.81                   
 20 Laura Mansfield     SR Way-Co                 30.93                   
 -- Autumn Collins      SR Pal-Mac                  DQ                    
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 52.95        2019 Megan Deuel - Pittsford, Pittsford (5)       
   Section 5: S 52.95        2019 Megan Deuel, Pittsford                       
        MEET: @ 56.94        2003 Lauren Bonfe, Alfred Almond                  
                54.42  AAA
                55.49  AAC
              1:00.02  NYS
              1:28.00  S5-C
 Meet Qualifying:  1:28.00
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elizabeth Share     SO Pal-Mac              1:01.32    1:01.26 S5-C    20  
                  28.79     1:01.26 (32.47)                                        
  2 Charlotte Sanson    JR Pal-Mac              1:05.58    1:04.34 S5-C    17  
                  30.61     1:04.34 (33.73)                                        
  3 Grace Kinnicutt     SO Wellsville           1:04.39    1:05.87 S5-C    16  
                  30.18     1:05.87 (35.69)                                        
  4 Danielle McDonald   JR Pal-Mac              1:08.43    1:06.32 S5-C    15  
                  30.34     1:06.32 (35.98)                                        
  5 Kaitlyn Lee         SO Dansville            1:08.96    1:08.59 S5-C    14  
                  31.26     1:08.59 (37.33)                                        
  6 Nikki Szalay        SO Midlakes-RJ          1:10.54    1:09.09 S5-C    13  
                  31.33     1:09.09 (37.76)                                        
  7 Cleo McDermott      SR East Rochester       1:10.50    1:09.77 S5-C    12  
                  31.90     1:09.77 (37.87)                                        
  8 Isabelle Hart       JR Wellsville           1:10.76    1:09.95 S5-C    11  
                  32.22     1:09.95 (37.73)                                        
B - Final
  9 Anna Noragong       JR Livonia              1:13.98    1:11.80 S5-C     9  
                  33.56     1:11.80 (38.24)                                        
 10 Kaelyn Crawford     SR Wellsville           1:14.38    1:12.10 S5-C     7  
                  34.37     1:12.10 (37.73)                                        
 11 Gracie Lindmark     SO Haverling            1:13.00    1:12.37 S5-C     6  
                  33.39     1:12.37 (38.98)                                        
 12 Riley Bond          JR Marcus Whitman       1:13.24    1:12.53 S5-C     5  
                  33.79     1:12.53 (38.74)                                        
 13 Gabriella Case      FR Pal-Mac              1:20.07    1:17.54 S5-C     4  
                  37.31     1:17.54 (40.23)                                        
 14 Cameron Gordon      SR Wellsville           1:22.62    1:22.91 S5-C     3  
                  39.03     1:22.91 (43.88)                                        
 15 Chelsie Mehlenbach  SR Way-Co               1:37.00    1:34.47          2  
                  42.48     1:34.47 (51.99)                                        
 -- Arianna Hicks       SO Midlakes-RJ          1:25.52         DQ        
                  38.73          DQ (47.89)                                        
 
       Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 4:46.80        2016 Lindsay Stone, Pittsford (5)               
   Section 5: S 4:46.80        2016 Lindsay Stone, Pittsford                   
        MEET: @ 5:16.88   11/3/2018 Rachael Mayou, Pal-Mac                     
                4:52.18  AAA
                4:56.85  AAC
                5:14.65  NYS
                6:55.00  S5-C
 Meet Qualifying:  6:55.00
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Angelina Trapp      JR Pal-Mac              5:34.66    5:29.86 S5-C    20  
                  28.72     1:00.11 (31.39)     1:32.48 (32.37)     2:05.53 (33.05)
        2:39.62 (34.09)     3:14.20 (34.58)     3:48.72 (34.52)     4:22.94 (34.22)
        4:56.98 (34.04)     5:29.86 (32.88)                                        
  2 Hayden Waldon       SO Wellsville           5:38.64    5:35.29 S5-C    17  
                  28.35       59.77 (31.42)     1:32.55 (32.78)     2:06.27 (33.72)
        2:41.66 (35.39)     3:17.00 (35.34)     3:51.42 (34.42)     4:26.09 (34.67)
        5:00.95 (34.86)     5:35.29 (34.34)                                        
  3 Tessa Bay           SO Pal-Mac              5:53.46    5:39.65 S5-C    16  
                  29.72     1:02.78 (33.06)     1:36.56 (33.78)     2:11.04 (34.48)
        2:45.89 (34.85)     3:20.76 (34.87)     3:56.30 (35.54)     4:31.53 (35.23)
        5:06.64 (35.11)     5:39.65 (33.01)                                        
  4 Ella Frazer         SO Dansville            5:50.85    5:49.32 S5-C    15  
                  29.96     1:03.45 (33.49)     1:38.17 (34.72)     2:13.54 (35.37)
        2:49.52 (35.98)     3:25.84 (36.32)     4:02.34 (36.50)     4:38.35 (36.01)
        5:15.10 (36.75)     5:49.32 (34.22)                                        
  5 Ellie LaBenne       SR Wellsville           5:56.17    5:57.18 S5-C    14  
                  32.19     1:07.79 (35.60)     1:44.25 (36.46)     2:20.62 (36.37)
        2:57.18 (36.56)     3:33.64 (36.46)     4:10.34 (36.70)     4:46.98 (36.64)
        5:23.43 (36.45)     5:57.18 (33.75)                                        
  6 Kennedy Ewing        8 Wellsville           5:58.59    5:58.75 S5-C    13  
                  30.64     1:05.82 (35.18)     1:42.64 (36.82)     2:20.11 (37.47)
        2:56.47 (36.36)     3:33.61 (37.14)     4:10.73 (37.12)     4:47.50 (36.77)
        5:23.64 (36.14)     5:58.75 (35.11)                                        
  7 Madison Prober      SR Marcus Whitman       6:01.05    5:59.15 S5-C    12  
                  32.71     1:08.67 (35.96)     1:45.18 (36.51)     2:21.72 (36.54)
        2:57.93 (36.21)     3:34.25 (36.32)     4:10.85 (36.60)     4:47.45 (36.60)
        5:23.83 (36.38)     5:59.15 (35.32)                                        
  8 Amara Evans         JR Livonia              6:02.03    5:59.75 S5-C    11  
                  32.24     1:07.87 (35.63)     1:44.35 (36.48)     2:21.10 (36.75)
        2:57.93 (36.83)     3:34.79 (36.86)     4:11.71 (36.92)     4:48.55 (36.84)
        5:24.58 (36.03)     5:59.75 (35.17)                                        
B - Final
  9 Kendall Allen       JR Way-Co               6:02.88    6:02.46 S5-C     9  
                  31.19     1:06.01 (34.82)     1:42.55 (36.54)     2:19.40 (36.85)
        2:56.79 (37.39)     3:33.69 (36.90)     4:11.06 (37.37)     4:49.09 (38.03)
        5:27.25 (38.16)     6:02.46 (35.21)                                        
 10 Reegan Perkins       8 Wellsville           6:19.94    6:13.48 S5-C     7  
                  33.68     1:09.96 (36.28)     1:47.95 (37.99)     2:25.94 (37.99)
        3:04.30 (38.36)     3:42.87 (38.57)     4:20.91 (38.04)     4:59.38 (38.47)
        5:37.35 (37.97)     6:13.48 (36.13)                                        
 11 Meredith Swarts     SO Livonia              6:20.40    6:21.16 S5-C     6  
                  34.06     1:12.22 (38.16)     1:51.80 (39.58)     2:30.60 (38.80)
        3:10.01 (39.41)     3:48.95 (38.94)     4:28.27 (39.32)     5:07.03 (38.76)
        5:45.56 (38.53)     6:21.16 (35.60)                                        
 12 Hanna Proaper       SR Haverling            6:40.14    6:31.88 S5-C     5  
                  35.22     1:13.34 (38.12)     1:53.09 (39.75)     2:33.36 (40.27)
        3:13.82 (40.46)     3:54.11 (40.29)     4:34.51 (40.40)     5:14.59 (40.08)
        5:54.19 (39.60)     6:31.88 (37.69)                                        
 13 Isabelle Talley     JR Letchworth           7:01.56    6:31.89 S5-C     4  
                  34.46     1:13.48 (39.02)     1:52.86 (39.38)     2:32.27 (39.41)
        3:11.93 (39.66)     3:52.01 (40.08)     4:31.87 (39.86)     5:12.05 (40.18)
        5:52.90 (40.85)     6:31.89 (38.99)                                        
 14 Laura Wood           8 Livonia              6:35.40    6:35.37 S5-C     3  
                  35.03     1:13.59 (38.56)     1:54.03 (40.44)     2:34.85 (40.82)
        3:14.70 (39.85)     3:55.73 (41.03)     4:36.40 (40.67)     5:17.60 (41.20)
        5:58.01 (40.41)     6:35.37 (37.36)                                        
 15 Maryn Gammon        JR Livonia              6:38.79    6:35.67 S5-C     2  
                  35.00     1:14.01 (39.01)     1:54.23 (40.22)     2:34.57 (40.34)
        3:15.71 (41.14)     3:56.47 (40.76)     4:37.01 (40.54)     5:17.38 (40.37)
        5:57.75 (40.37)     6:35.67 (37.92)                                        
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 53.36        2016 Kristen Romano, Long Beach (8)               
   Section 5: S 53.82        2019 Megan Deuel, Pittsford                       
        MEET: @ 58.27   11/4/2012 Danyel Johnson, Dansville                    
                54.80  AAA
                55.92  AAC
              1:00.42  NYS
              1:24.00  S5-C
 Meet Qualifying:  1:24.00
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Tiernee Brandes     JR Wellsville           1:07.45    1:05.69 S5-C    20  
                  32.00     1:05.69 (33.69)                                        
  2 Jillian Anthony     FR Pal-Mac              1:11.50    1:06.09 S5-C    17  
                  32.66     1:06.09 (33.43)                                        
  3 Grace Kinnicutt     SO Wellsville           1:08.63    1:09.49 S5-C    16  
                  34.02     1:09.49 (35.47)                                        
  4 Emily Budinger      SO Wellsville           1:12.40    1:12.17 S5-C    15  
                  35.09     1:12.17 (37.08)                                        
  5 Kansas Knight       SR Haverling            1:14.42    1:12.92 S5-C    14  
                  35.26     1:12.92 (37.66)                                        
  6 Elaina Harris-Maxw  SR Midlakes-RJ          1:14.05    1:13.20 S5-C    13  
                  34.83     1:13.20 (38.37)                                        
  7 Raegan Elmore       SO Haverling            1:15.54    1:14.76 S5-C    12  
                  37.10     1:14.76 (37.66)                                        
  8 Emily Feely         JR Way-Co               1:15.23    1:15.91 S5-C    11  
                  36.02     1:15.91 (39.89)                                        
B - Final
  9 Olivia Hannux       JR Midlakes-RJ          1:15.95    1:15.28 S5-C     9  
                  36.00     1:15.28 (39.28)                                        
 10 Samantha Brown      JR Way-Co               1:18.17    1:17.60 S5-C     7  
                  36.96     1:17.60 (40.64)                                        
 11 Jasmine Outman      FR Wellsville           1:19.76    1:17.70 S5-C     6  
                  37.34     1:17.70 (40.36)                                        
 12 Juno Aeid           SO Livonia              1:18.69    1:17.77 S5-C     5  
                  37.45     1:17.77 (40.32)                                        
 13 Alex McKeel         FR Livonia              1:20.99    1:18.54 S5-C     4  
                  37.78     1:18.54 (40.76)                                        
 14 Kailyn Mark         SO Way-Co               1:18.81    1:18.93 S5-C     3  
                  37.99     1:18.93 (40.94)                                        
 15 Ava Martin-Putman    7 Haverling            1:19.49    1:19.86 S5-C     2  
                  38.21     1:19.86 (41.65)                                        
 16 Abby Gleason        SR Way-Co               1:20.96    1:20.20 S5-C     1  
                  38.99     1:20.20 (41.21)                                        
Preliminaries
 17 Catherine Kubasiew  FR Pal-Mac              1:21.20                   
 18 Cecilia Wall        JR Hornell              1:21.28                   
 19 Caris Sicker         7 Livonia              1:21.48                   
 20 Katheryn Shoots     JR Pal-Mac              1:24.35                   
 Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NYSPHSAA: N 3:25.24        2015 Pittsford (5)                              
                         L.Stone, E.Corby, B.Evans, K.Smith                
   Section 5: S 3:25.24        2015 Pittsford                                  
                         L.Stone, E.Corby, B.Evans, K.Smith                
        MEET: @ 3:39.11  10/30/2011 Dansville                                  
                         E Doe, K Mosca, S Mosca, D Johnson                
                3:27.65  AAA
                3:31.02  AAC
                3:42.73  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Palmyra-Macedon                             4:00.99    3:58.19         40  
     1) Amber Newsome SO                2) Tessa Bay SO                   
     3) Danielle McDonald JR            4) Jillian Anthony FR             
                  29.40   1:01.90 (1:01.90)     1:29.15 (27.25)     1:59.61 (57.71)
        2:28.08 (28.47)     2:59.17 (59.56)     3:58.19 (59.02)                    
  2 Livonia                                     4:15.76    4:05.22         34  
     1) Angela Tewksbury SR             2) Kiera Mayo FR                  
     3) Katie DeWater SR                4) Lila Meyers JR                 
                  28.80       59.93 (59.93)     1:29.81 (29.88)   2:03.29 (1:03.36)
        2:33.92 (30.63)   3:08.04 (1:04.75)     3:34.67 (26.63)     4:05.22 (57.18)
  3 Wellsville                                  4:16.95    4:12.99         32  
     1) Kennedy Ewing 8                 2) Isabelle Hart JR               
     3) Kaelyn Crawford SR              4) Kaylee Oswald FR               
                  30.37   1:04.67 (1:04.67)     1:33.56 (28.89)   2:06.76 (1:02.09)
        2:38.25 (31.49)   3:11.77 (1:05.01)   4:12.99 (1:01.22)                    
  4 Wayland-Cohocton                            4:22.13    4:18.86         30  
     1) Kendall Allen JR                2) Courtney Goodwin SO            
     3) Kailyn Mark SO                  4) Samantha Brown JR              
                  30.04   1:03.39 (1:03.39)     1:32.85 (29.46)   2:07.89 (1:04.50)
        2:39.52 (31.63)   3:15.66 (1:07.77)     3:44.93 (29.27)   4:18.86 (1:03.20)
  5 Midlakes-Red Jacket                         4:26.99    4:20.28         28  
     1) Nikki Szalay SO                 2) Cecileigh Perri FR             
     3) Olivia Hannux JR                4) Elaina Harris-Maxwell SR       
                  31.12   1:05.24 (1:05.24)     1:36.10 (30.86)   2:14.43 (1:09.19)
        2:42.21 (27.78)   3:17.05 (1:02.62)     3:46.95 (29.90)   4:20.28 (1:03.23)
  6 Haverling                                   4:31.80    4:24.32         26  
     1) Hanna Proaper SR                2) Raegan Elmore SO               
     3) Chelsey Stewart JR              4) Kansas Knight SR               
                  31.83   1:06.89 (1:06.89)     1:40.13 (33.24)   2:15.35 (1:08.46)
        2:46.81 (31.46)   3:21.32 (1:05.97)     3:51.38 (30.06)   4:24.32 (1:03.00)
  7 Letchworth                                  4:29.03    4:24.81         24  
     1) Isabelle Talley JR              2) Sidney Simmons JR              
     3) Lila Bailey SO                  4) Emily Greene SR                
                  31.92   1:07.76 (1:07.76)     1:39.94 (32.18)   2:18.60 (1:10.84)
        2:49.56 (30.96)   3:26.24 (1:07.64)     3:53.97 (27.73)     4:24.81 (58.57)
  8 Marcus Whitman                              4:34.28    4:29.46         22  
     1) Riley Bond JR                   2) Colleen Martin SR              
     3) Hannah Rodgers SO               4) Kennedy Smith JR               
                  31.61   1:05.67 (1:05.67)     1:21.33 (15.66)   2:15.53 (1:09.86)
        2:48.56 (33.03)   3:25.89 (1:10.36)     3:56.04 (30.15)   4:29.46 (1:03.57)
B - Final
  9 Hornell                                     5:17.70    5:11.13         18  
     1) Makayla Kriner JR               2) Gabby Passero SO               
     3) Margaret Hall 8                 4) Evelyn Striker 7               
                  34.73   1:13.71 (1:13.71)     1:47.77 (34.06)   2:26.16 (1:12.45)
        3:05.86 (39.70)   3:51.91 (1:25.75)     4:27.83 (35.92)   5:11.13 (1:19.22)
Preliminaries
 -- Palmyra-Macedon  'B'                        5:05.84         X         
     1) Katheryn Shoots JR              2) Gabriella Case FR              
     3) Catherine Kubasiewicz FR        4) Phoebe Cole FR                 
 -- Letchworth  'B'                             5:51.02         X         
     1) Heather Battles SO              2) Hunter Schroeder SO            
     3) Shelby Hastreiter FR            4) Brooklyn Hastreiter SR         
 -- Wayland-Cohocton  'B'                       5:14.48         X         
     1) Taylor Richardson 8             2) Skylar Richardson 8            
     3) Natalie Williamson 8            4) Chelsie Mehlenbacher SR        
 -- Livonia  'B'                                4:52.45         X         
     1) Caris Sicker 7                  2) Laura Wood 8                   
     3) Alex McKeel FR                  4) Maryn Gammon JR                
 -- Wellsville  'B'                             4:58.37         X         
     1) Reegan Perkins 8                2) Lindsey Slocum SR              
     3) Megan Vanetten FR               4) Makenna Cooke 7                
          
 
Previous Article

Erie County Returns to indoor mask mandate as Covid-19 spreads: VIDEO

Next Article

The Golden Crone: Tumult and Tradition

You may also like