News, Politics, and Culture from 14895

Springer Spaniel Sunset by Jenna Keefer

Alfred State College releases Dean’s List, see Allegany County high achievers

Share:

Allegany County students earn dean’s list honor at Alfred State

From Alfred State College,

ALFRED, NY, January 18, 2024 – The fall 2023 Dean’s List features 996 Alfred State College students. To be named to the Dean’s List, students had to take a minimum of 12 credit hours of course work and earn a minimum 3.5 grade point average (GPA) out of a possible 4.0.  

Students from Allegany County were named to the 2023 fall dean’s List.

Jacob Austin: Mechanical Engineering Technology: Fillmore Central School
Dylyn Bailey: Health Sciences: Canisteo-Greenwood Central Sch
Megan Bailey: Human Services Management: Wellsville High School
Savannah Barros: Interior Design: Prattsburg Central School
Dominic Bello: Heating Ventilation & Air Conditioning: Cuba Rushford Central HS
Preston Bilotta: Heavy Equipment Operations: Cuba Rushford Central HS
Emma Bower: Agricultural Entrepreneurship: Fillmore Central School
Alexia Bowers: Nursing (AAS/BS): Wayland Cohocton Central Sch
Ava Breuer: Technology Management: Fillmore Central School
Thomas Brown: Motorsports Technology: Andover Central School
Joshua Buck: Technology Management: Fillmore Central School
Tristan Burnell: Game & Interactive Design: Genesee Valley Central HS
Ashley Burrows: Criminal Justice: Genesee Valley Central HS
Benjamin Carstens: Health Sciences: Alfred Almond Central School
Quentin Case: Game & Interactive Design: Wellsville High School
Hailey Childs: Human Services: Wellsville High School
Toryn Cline: Accounting: Wellsville High School
Maddison Collins: Welding Technology: Portville Central School
Reagan Comer: Interior Design: Home Schooled
Lucas Cook: Heating Ventilation & Air Conditioning: Portville Central School
Sarah Cook: Accounting: Wellsville High School
Emily Costello: Nursing (AAS/BS): Wellsville High School
Skylyn Coy: Interdisciplinary Studies: Wellsville High School
Skylee DeMun: Heavy Equipment Operations: Wellsville High School
Brenden Dickinson: Electrical Construction & Maintenance Electrician: Alfred Almond Central
Mia Dixon: Digital Media and Animation: Alfred Almond Central School
Hailee Drake: Technology Management: Wellsville High School
Logan Dunbar: Mechanical Engineering Technology: Wellsville High School
Gavin Dwyer: Heating Ventilation & Air Conditioning: Alfred Almond Central School
Lauren Fisher: Architecture: North Tonawanda Sr High School
Sarah Francisco: Human Services Management: Genesee Valley Central HS
James Fuller: Business Administration: Scio Central School
Daniel Fuller: Heavy Equipment Operations: Scio Central School
Nicholas Godown: Welding Technology: Canaseraga High School
Haleigh Golish: Human Services Management: Wellsville High School
Riley Graves: Heating Ventilation & Air Conditioning: Wellsville High School
Samuel Grover: Building Trades-Building Construction: Cuba Rushford Central HS
Carsen Hann: Welding Technology: Alfred Almond Central School
Jeremiah Havens: CNC Manufacturing and Machining: Wellsville High School
Abigail Heitzman: Electrical Engineering Technology: Pioneer Senior High School
Conrad Heitzman: Mechanical Engineering Technology: Pioneer Senior High School
Matthew Hernandez: Construction Management: Peekskill High School
Shanna Hosley: Nursing (AAS/BS): Ged
Wyatt Karnuth: Electrical Construction & Maintenance Electrician: Bolivar-Richburg Central Sch
Adyn Kellogg: Business Administration: Cuba Rushford Central HS
Dalton Ketchner: Building Trades-Building Construction: Wellsville High School
Mary Kienenberger: Culinary Arts: Baking Production & Management: Home Schooled
Michael Kilsdonk: Network Administration: Hornell Senior High School
Hailey Kumpf: Health Sciences: Cuba Rushford Central HS
Isabella Lang: Health Sciences: Alfred Almond Central School
Kent Little: Sport Management: Portville Central School
Joseph Mariotti: Surveying & Geomatics Engineering Technology: Wellsville High School
Stephen Matthews: Digital Media and Animation: Home Schooled
Summer Mattison: Business Administration: Cuba Rushford Central HS
Justin McClain: Cyber Security: Alfred Almond Central School
Ian Middaugh: Nursing (AAS/BS): Whitesville Central School
Chris Mormino: Liberal Arts & Sciences-Math & Science: Alfred Almond Central School
Maximus Morris: Business Administration: Scio Central School
Youssef Moursy: Electrical Engineering Technology: Abraham Lincoln High School
Kelsie Niedermaier: Business Administration: Andover Central School
Chloe Norton: Business Administration: Whitesville Central School
Grace Norton: Nursing (AAS/BS): Wellsville High School
Katelyn Pensyl: Interdisciplinary Studies: Whitesville Central School
Emma Petrichick: Business Administration: Genesee Valley Central HS
Trevor Pierce: Heating Ventilation & Air Conditioning: Alfred Almond Central School
Nathan Pinney: Architectural Technology: Cuba Rushford Central HS
Michael Pinney: CNC Manufacturing and Machining: Wellsville High School
Samantha Quick: Electrical Construction & Maintenance Electrician: Alfred Almond Central School
Eva Reynolds: Human Services
Dailah Rhodes: Agricultural Technology: Cuba Rushford Central HS
William Rigas: Liberal Arts & Sciences-Humanities: Wellsville High School
Katelynn Roulo: Culinary Arts: Baking Production & Management: Wellsville High School
Cody Schneider: Criminal Justice: Genesee Valley Central HS
Renee Schoonover: Health Sciences: Scio Central School
Taylor Searle: Sport Management: Cuba Rushford Central HS
William Smith: Heavy Equipment Operations: Portville Central School
Haeden Smith: Criminal Justice: Wellsville High School
Maddox Smith: Electrical Construction & Maintenance Electrician: Wellsville High School
Victoria Stuck: Radiologic Technology: Bolivar-Richburg Central Sch
Elijah Symeslatini: Computer Engineering Technology: Alfred Almond Central School
Zachary Tesson: Electrical Construction & Maintenance Electrician: Ged
Cali Thomas: Nursing (AAS/BS): Wellsville High School
Travis Thomas: Digital Media and Animation: Wellsville High School
Emory Watkins: Heating Ventilation & Air Conditioning: Canaseraga High School
Matthew Weaver: Cyber Security: Belfast Central School
Annika Wiltsey: Nursing (AAS/BS): Fillmore Central School
Delaney Wonderling: Radiologic Technology: Wellsville High School
Trace Woodruff: Liberal Arts & Sciences-Adolescent Education: Scio Central School

Vice President for Academic Affairs Carrie Cokely, PhD is pleased to celebrate this success. “Congratulations to these students that put in the time and effort to achieve this honor. Your hard work in the classrooms and labs has paid off. I encourage you to keep up the great work.”

The complete dean’s list is available online at www.AlfredState.edu/Deans-List.

An Alfred State degree gets results!

At Alfred State College, hands-on experience leads to career success. An emphasis on applied learning enables students to reach goals and develop the skills needed to thrive at in-demand jobs. With over 80 majors, over 90 clubs and civic groups, and 20 NCAA Division III sports, Alfred State prepares students to become leaders, achievers, and Pioneers who are ready to Hit the Ground Running …

Previous Article

Frosty Fund Chronicles: An Exploration of Compassion at the Hornell Humane Society

Next Article

Introducing “Conversations from DrumRoll”

You may also like